Sędzia pływania

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polscy sędziowie międzynarodowi

FINA

FINA co dwa lata ogłasza listę sędziów międzynarodowych z rozbiciem na dwie grupy: sędziów głównych i starterów. Uprawnienia udzielane są na okres czterech lat.

Aktualnie obowiązują lista nr 16 (2011 - 2014)lista nr 17 (2013 - 2016).

Lista nr 18 (2015 - 2018) będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015.

Sędzia główny (referee)

  • Sławomir Cybertowicz, Wielkopolski OZP (lista nr 18 - będzie obowiązywać od 2015 r.)
  • Ewa Furman, Podkarpacki OZP (lista nr 17)
  • Mirosława Legutko, Małopolski OZP (lista nr 17)
  • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP (lista nr 17)
  • Anna Staroń, Małopolski OZP (lista nr 16)
  • Beata Gałuza, Warszawsko - Mazowiecki OZP (lista nr 16, lista nr 18 - będzie obowiązywać od 2015 r.)
  • Waldemar Kilian, Śląski OZP (lista nr 16, lista nr 18 - będzie obowiązywać od 2015 r.)

Starter (starter)

  • Jarosław Jankowski, Lubuski OZP (lista nr 17)
  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (lista nr 17)

IPC Swimming

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) przyznaje uprawnienia sędziego międzynarodowego na okres czterech lat od zdania egzaminu. IPC wyróżnia dwa poziomy uprawnień międzynarodowych: 1 - niższy i 2 - wyższy, oraz dwie funkcje sędziowskie: sędziego stylu i startera (przy czym sędziowie stylu mogą również pełnić funkcję sędziego głównego).

Pełną listę sędziów międzynarodowych IPC Swimming można zobaczyć tutaj.

Sędzia stylu, poziom 1 (judge of stroke, level 1)

  • Jakub Krzywda, Wielkopolski OZP (2014-2018)

Starter, poziom 1 (starter, level 1)

  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (2014-2018)

Byli sędziowie międzynarodowi:
  • Piotr Bujak, Lubelski OZP (lista nr 15) - starter
  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (lista nr 15) - starter
  • Ewa Furman, Podkarpacki OZP (lista nr 15) - sędzia główny
  • Bartosz Fabijańczyk, Łódzki OZP (lista nr 14, 2007-2010) - sędzia główny
  • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP (lista nr 14, 2007-2010) - starter
  • Andrzej Wiśniewski, Małopolski OZP (lista nr 13 2005-2008) - starter
  • Witold Kuczmiński, Śląski OZP (lista nr 13 2005-2008) - sędzia główny
  • Eugeniusz Waraksa, Warszawsko - Mazowiecki OZP (lista nr 13 2005-2008) - sędzia główny
  • Bogdan Ciundziewicki, Pomorski OZP (lista nr 13 2005-2008) - sędzia główny